تکنولوژی 8k چیست؟آیا زمان آن رسیده است تلویزیون خود را به 8k ارتقا دهیم؟

شاید شما به تازگی تلویزیون 4k گرفته باشید؟ شاید هنوز از تلویزیون های 1080 استفاده می کنید؟از هر کیفیت صفحه نمایشی استفاده می کنید احتمالا در مورد نسل جدید کیفیت 8k چیزهایی شنیده اید.یک پرش بزرگ در دنیای تصویر از 4k به 8k .در اینجا تمام چیزهایی که ذهن شما را در گیر می کند برای شما بررسی می کنیم.با زاگرس کالا همراه باشید.

تکنولوژی 8k چیست؟

کی به بازار می آید ؟

چه چیزهایی لازم است تا از تکنولوژی 8k استفاه کنیم؟

 

 

اصول اولیه

 8K وضوح بالاتری نسبت به 4K  دارد و این اصل موضوع است. صفحه نمایش های 1080p دارای وضوح 1،920 در 1،080 پیکسل هستند. صفحه های 4K این تعداد را دو برابر کرده و به 3840 در 2160 رسانده است و تعداد پیکسل ها را چهار برابر می کند. 8K دوباره عدد ها را دو برابر می کند تا با وضوح 7680 در 4320 برسد. این یعنی چهار برابر از تعداد پیکسل های 4K بیشتراست ، یعنی 16 برابر بیشتر از تلویزیون 1080p است.
 

                             

برای درک بهتر 8k  واقعاً از نزدیک به تلویزیون 1080 خود نگاه کنید. سعی کنید یک پیکسل واحد را پیدا کنید (نه چراغهای قرمز ، سبز و آبی ؛ اینها subpixels هستند ). خوب به آن پیکسل نگاه کنید،در تلویزیون با کیفیت صفحه 4K، در آن واحد پیکسل چهار پیکسل را تصور کنید که فضای آن پیکسل تنها را اشغال می کند.الان در آن پیکسل واحددر تلویزیون 1080 خود 16 پیکسل را تصور کنید یعنی 4 برابر بیشتر،این 8K است بسیار واضح تر از 4K و بسیار واضح تر از 1080p است.
 
 
اگر به تلویزیون های Full HD و 4K توجه کرده باشید، اصطلاح HDR را در دامنه پویا بالا شنیده اید . همچنین ممکن است شما بپرسید HDR چیست و اینکه آیا تفاوت آن با 4Kدر چیست اشتباه گرفته شود. 
وضوح تصویر 1080p ، 4K و 8K  تعداد پیکسل های موجود در صفحه را نشان می دهد. HDR و SDR (محدوده دینامیکی استاندارد) آنچه را که هر یک از این پیکسل ها نشان می دهد تعریف می کنند. به هر پیکسل مقادیری اختصاص داده شده است که میزان روشنایی زیر مجموعه های قرمز ، سبز و آبی (و بعضی وقت ها سفید) آن را تعیین می کند ، که به ترتیب رنگ و نور پیکسل و یا دقیق تر ، رنگ و درخشندگی آن را تشکیل می دهد.
 
SDR و طیف رنگی استاندارد به دلیل محدودیت های فنی تلویزیون های CRT که ده ها سال قبل آن استانداردها را تعیین می کردند عمداً محدود هستند. مقدار مقیاس بین 16 تا 238 در مقیاس 1 تا 255 اختصاص داده می شود ، و رنگ در مقداری Rec به یک مقدار اختصاص داده می شود. فضای رنگی 709 ، بخش کوچکی از طیف کامل نور مرئی. استانداردهای پخش در این محدوده تعریف شده اند زیرا نمایشگرهای CRT نمی توانند دقیقا تاریک تر ، روشن تر یا رنگی تر شوند. این بدان معنی بود که هر سیگنالی که از طریق هوا ، کابل یا ماهواره ارسال می شود و بیشتر رسانه های فیزیکی و جریانی نیز محدود بود.
 
 
HDR و رنگهای گسترده ای با استفاده از طیف گسترده ای از مقادیر موجود در نور و رنگ از قابلیت های بیشتر صفحه های LCD و OLED بهره می گیرند. برای نور ، این بدان معنی است که از 1 تا 255 ، اغلب به لطف عمق بیت بالاتر بین سطح نور بین آنها بیشتر است. تلویزیون های HDR از نور و رنگ استفاده می کنند و با فاصله بیشتری در بین تلویزیون های SDR قرار می گیرند.
 
انواع مختلف HDR قابلیت های مختلفی دارند. رفتن به اختلافات هر یک از آنها می تواند داستان خودش را داشته باشد. تمام آنچه شما باید در مورد HDR  بدانید این است که 4K تعداد پیکسل ها را تعیین می کند و SDR / HDR تعیین می کند که هر پیکسل چه کاری انجام می دهد. تقریباً تمام محتوای HDR 4K است ، اما تمام محتوای 4K HDR نیست.
 
 
 
 
 
این منطق تا 8K نیز گسترش می یابد. محتوای 8K می تواند HDR باشد ، دقیقاً همانطور که محتوای 4K می تواند باشد. همچنین می تواند SDR باشد ، با مقادیر محدودتر برای هر پیکسل. البته ، اکثر محتوای 8K احتمالاً در HDR در دسترس خواهد بود ، اما ما هیچ راهی برای دانستن آن نداریم چون هنوز هیچ محتوای 8K برای مصرف کننده در دسترس نیست.
 
 
برای 8K به چه چیزی نیاز دارید؟
 
 
 
علاوه بر صفحه 8K ، فیلم 8K به سرعت بالایی نیاز دارد که به آن صفحه منتهی شود. چهار برابر پیکسل ، هر کدام از آنها ممکن است کیفیت بیشتری نسبت به پیکسل های دیگر داشته باشند ، به این معنی که ویدیوی 8K پهنای باند زیادی را به خود اختصاص می دهد.  نگرانی این است که آیا شما در حال تماشای محتوای 8K دیسک نوری که از فرمت 8K  پشتیبانی کند را دارید یا از طریق اینترنت 5G آن را پخش می کنید. پاسخ کوتاه این است که 8K نیاز به (حداقل) HDMI 2.1 دارد . HDMI برای اتصال دستگاه های پخش وسینمای خانگی کاربرد دارد. HDMI انتقال اطلاعات  را تضمین می کند و دستگاههای منبع مورد استفاده شما می توانند از پهنای باند مورد نیاز برای حمل محتوای 8K  استفاده کنند.
 
 
 
 HDMI 2.1 یک استاندارد نسبتاً جدید است که برای محتوای 4K و 8K با کیفیت بالا در نظر گرفته شده است. دارای حداکثر پهنای باند 48Gbps  سه برابر استاندارد (HDMI 2.0 18Gbps) ، که از فیلمبرداری حداکثر 4K60 پشتیبانی می کند. هرچه اتصال پهنای باند پایین تر باشد ، وضوح تصویر و قاب فریم ویدیویی را می توانید از طریق آن پایین بیاورید ، و فیلم را فشرده تر کنید که به جزئیات خوب آسیب می رساند. HDMI 2.1 می تواند ویدئوی 8K با کیفیت بالا و فشرده نشده را تا حداکثر 60 فریم در ثانیه کنترل کند و همچنین می تواند ویدئوی فشرده نشده 4K120 را نیز به همراه داشته باشد.
 
 بله ، این بدان معناست که شما احتمالاً باید کابل های جدید بخرید . کابل های دارای سرعت بالا HDMI Premium دارای مجوز فقط برای 18 گیگابیت بر ثانیه رتبه بندی می شوند. برای رسیدگی به نیازهای 8K ، باید منتظر بمانید تا Forum HDMI به طور رسمی برخی کابل های HDMI با سرعت بالا را تأیید کند ، یا در غیر این صورت به دنبال کابل هایی باشید که معیارها را رعایت کنند و حداکثر پهنای باند 48 گیگابیت بر ثانیه را داشته باشند. دستگاه منبع شما باید از ویدیوی 8K پشتیبانی کند و با HDMI 2.1 همخوانی داشته باشد. HDMI 2.1 همه چیز را در مسیر سیگنال از منبع به صفحه نمایش ، از جمله درگاه های پخش کننده رسانه ، سیستم بازی یا پخش کننده Blu-ray انتقال می دهد. حتی اگر دستگاه شما بتواند ویدئوی 8K را پخش کند ، مهم آنست که آیا واقعاً می تواند آن فیلم را به تلویزیون شما منتقل کند.
 
 
 
آیا الان زمان مناسبی برای ارتقا به 8K است؟
قطعا الان زمان مناسبی برای خرید تلویزیون های 8K نیست .هم اکنون می توانید تلویزیون های 8K خریداری کنید ولی  آنها  بسیار ، بسیار گران هستند و شما نمی توانید محتوای مصرف کننده 8K بومی را روی آنها تماشا کنید.در کل محتوای تولیدی 8Kدر دنیا فعلا بسیار کم تولید شده است.پس در کل خرید آنها در این زمان بجز صرف هزینه زیاد هیچ کاربردی ندارد.
 
زمان مناسب برای ارتقا به 8K کی هست؟
 
در خوشبینانه ترین حالت باید 1 تا 2 سال دیگر صبر کرد تا محتوای 8K در دسترس باشد. در سالهای 2020 و 2021 ، احتمالاً محتوای  8K تولید خواهد شدو کیفیت 8K تبدیل به ردیف جدید تلویزیونی "پریمیوم" شود .انتظار می رود تا سال 2022 تلویزیون های 8K میان رده را ببینید ، احتمالاً در محدوده 1000 تا 2،000 دلار. این فناوری صحیح و بهینه شده است تا ساخت تلویزیون های 8K در مقیاس بزرگ تا در آن زمان با آن قیمت ها به فروش برسد.
 
 
البته این فقط بحث ساخت تلویزیون  است. محتوا داستان چیز دیگری است . محتوای 8K هنوز به جریان ، پخش یا رسانه فیزیکی نرسیده است. نمایش ها و فیلم ها هنوز هم باید با نرخ قابل توجهی در 8K فیلم برداری ، تسلط و توزیع شوند. بی بی سی و NHK در حال آزمایش  ویدیوی 8K هستند ، اما خارج از تست های بسیار محدود ، انتظار ندارید که به زودی شاهد انتشار آن باشید. ما هنوز پخش 4K در طبیعت را نداریم. چند سال دیگر منتظر خواهیم بود تا محتوای 8K بومی در دسترس مصرف کنندگان قرار گیرد. 
 
در حالی که هیچ یک از سرویسهای اصلی استریم (علاوه بر پشتیبانی YouTube از این قالب) برنامه های 8K را اعلام نکرده اند ، اولین نمایش ها و فیلم های 8K در خانه احتمالاً از آمازون ، اپل تی وی + ، دیزنی + و نتفلیکس به دست خواهند آمد.
 
 
 
باتوجه به تمامی موارد بالا، خرید تلویزیون‌های 8K در شرایط کنونی اصلا منطقی به‌نظر نمی‌رسد. محتوای موردنیاز هنوز آماده نیست. ازطرفی فناوری قیمت بالایی دارد و با سرعت زیادی درحال پیشرفت است. درنهایت اگر به‌دنبال هزینه کردن برای تماشای محتوای باکیفیت هستید، شاید بهتر باشد یک تلویزیون 4K با امکانات بالا یا یک کنسول نسل جدید را مد نظر داشته باشید.
 
 
 
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
وبسایت:
نظر:
Captcha