oled و qled: نبرد عناوین فناوری تلویزیون
QLED یا OLED؟
 
کدام بهتر است؟
 
ما دو فناوری تلویزیونی رقیب را با هم مقایسه می کنیم
 
 
 
فناوری تلویزیون می تواند گیج کننده به نظر برسد. به خصوص با تکنولوژی قابل درک و کلمات اختصاری زیاد. OLED و QLED؟ ارگانیک یا کوانتومی؟ 
ما تعجب نمی کنیم که بسیاری از مردم مطمئن نیستند چه نوع تلویزیون مورد نیاز خود را می گیرند و چگونه خود را قانع کنند که کدام تلویزیون را خریداری کنند. به خصوص با راه اندازی فناوری های جدید که هر روز مردم را سردرگم تر می کنند.
اگرچه به نظر می رسد هر هفته واژگان جدیدی از  فناوری تلویزیون شکل می گیرند ، اما رقابت OLED و QLED هر روز سخت تر می شود که امروز سؤال اصلی خریداران برتر تلویزیون است. منظور آنها چیست؟ و به کدام یک نیاز دارید؟
 
OLED
نمایشگرهای OLED نوعی جانشین معنوی تلویزیون پلاسما است. فناوری OLED در سالهای اخیر به سرعت و از نظر محبوبیت رواج پیدا کرده است. اولد  به لطف پشتیبانی ازشرکت های  بزرگ در فن آوری ، از جمله الجی ، پاناسونیک ،  سونی  و  هایسنس به سرعت گسترش پیدا کرده است و همه شرکت ها تلویزیون های خود را تضمین کیفیت می کنند.
 
QLED
فناوری تلویزیون QLED در سال 2017 از طرف سامسونگ عرضه شد وفقظ سامسونگ از آن استفاده می کند. از نظر فنی به عنوان ارتقاء تلویزیون SUHD سامسونگ است ،اما اکنون بخش بزرگی از بهترین تلویزیونهای سامسونگ را تشکیل می دهد . در حقیقت ، مجموعه های QLED تلویزیون های جدید سامسونگ را بیش از هر زمان دیگری تشکیل می دهند .
اما آیا فناوری QLED همانطور که بسیاری از خودی های فناوری ادعا می کنند ، اوج فن آوری تلویزیون فعلی است ، یا آیا این فقط فشار تبلیغاتی از سامسونگ است؟ 
آیا فناوری OLED الجی که تقریباً از طرف همه مارک های تلویزیون  پشتیبانی می شود  در واقع بهتر نیست؟ 
اگر از کلمات اختصاری متنفر هستید ما شما را درک می کنیم و اگر نمی دانید کدام فناوری را انتخاب کنید  ، باید در مورد هر دو فناوری QLED و OLED تلویزیون بیشتر  بدانید .
آنها چه هستند ، چه تفاوت هایی دارند و چه مارک هایی از آنها پشتیبانی می کنند. 
 
OLED و QLED: آیا LED معمولی بهتر است؟
 
 جمله  را خلاصه کنیمQLED ترفندهایی در زمینه فناوری ال سی دی موجود است ، در حالی که OLED در کل یک فناوری جدید است. 
OLED - که مخفف Organic Light Emiting Diode است  از یک فیلم مبتنی بر کربن بین دو هادی استفاده می کند که هنگام عبور جریان الکتریکی ، نور خود را منتشر می کند.
از آنجا که پیکسل ها خودشان نور تولید می کنند ، در صورت نیاز به سیاه بودن ، کاملاً خاموش می شوند. این بدان معناست که هیچ نور پس زمینه ای در هنگام سیاهترین سیاهی و روشن ترین روشنی مشاهده نمی کنید و منتراست بی نظیر و نرخ نو سازی تصویر در کوتاهترین زمان اتفاق می افتد . تماشای تلویزیون OLED برای اولین بار به شما این احساس نادر را می دهد که در واقعیت رنگها و تصاویر را می بینید.
OLED در چند سال گذشته فقط در چند اندازه تلویزیون تولید شده  است . با توجه به اینکه تا الان OLED در مقیاس کوچکتر نسبت به  LED تولید می شود اما  الجی  از سال جدید تولید تلویزیون 88 اینچی OLEDرا راه اندازی کرده است و در حال توسعه پنل های 48 اینچی برای نمایش به بینندگان است و شما در سال جاری شاهد  انتخاب گسترده ای از اندازه OLED خواهید بود.
سنسورهای جدید جدید نصب شده در سالهای 2020 بر روی  تلویزیونهای پاناسونیک و ال جی  چگونگی مدیریت OLED ها در محیط های روشن را بهبود می بخشند .
 
 
 
 
QLED و OLED: مورد نقاط کوانتومی
 
QLED  یک فناوری جدید در تلویزیون نیست. سامسونگ تا سال گذشته تلویزیون های پرچمدار خود را SUHD می نامید ، اما استقبال زیادی از آنها نشد بنابراین با منی تغییرات باکنون آنها را QLED می نامد. 
بله ،  از نظر نوشتاری و اسمی بسیار شبیه OLED به نظر می رسد و این تصمیمی است  برای سردرگمی خریداران با QLED  .
QLED  به معنای دیود انتشار Quantum-dot Light Diode است  وبا  با OLED بسیار متفاوت است.
یک تلویزیون QLED باید دقیقاً مانند تلویزیون OLED در تشکیل صحنه ها هوشمندانه عمل کند و بتواند پیکسل های فردی را روشن یا خاموش کند. تلویزیون های QLED سامسونگ نمی توانند این کار را انجام دهند ، و در واقع فقط یک فیلتر رنگ نقطه کوانتومی را جلوی نور پس زمینه LCD قرار می دهند.  دیودهای کوانتومی با استفاده از نقطه کوانتومی معدنی در پنل QLED ، نور خود را منتشر نمی كنند ، اما در عوض ، مانند هر تلویزیون LCD ، با نور پس زمینه روشن می شوند. به همین دلیل آنها به اندازه تلویزیون های OLED نازک نیستند. بنابراین ، واقعاً ، این یک فناوری نمایشگر برای  نسل بعدی تلویزیون به هیچ وجه نیست ، فقط یک فناوری پیشرفته برای تلویزیون ال سی دی است. با این حال ، این بدان معنا نیست که فناوری بدی است نه واقعا خوب و پیشرفته است.
 
 
 کدام مارکها از OLED و QLED پشتیبانی می کنند؟
 
نبرد بین OLED و QLED داستانی است در مورد برندسازی ، و همچنین در مورد رقابت دو شرکت کره جنوبی است. هر پنل OLED که در داخل هر تلویزیون OLED وجود دارد توسط LG Displays ساخته شده است و هر پنل QLED تنها توسط سامسونگ ساخته می شود.
 
تیم OLED: 
 
اکثر مارک های تلویزیون از فناوری  OLED استفاده می کنند و معتقدند این فناوری برتر برای کیفیت تصویر است. مخالفت با آن خیلی کم است و در حال حاضر ال جی ، سونی ، پاناسونیک ، TP-Vision (تحت نام تجاری فیلیپس در انگلستان)  Loewe و Skyworth و ChangHong که همگی در حال فروش تلویزیون های OLED هستند ولی متاسفانه گران قیمت هستند. الجی نمی تواند پنل های OLED به اندازه کافی سریع تولید کند تا هزینه کمتری به آنها وارد شود ، این امر باعث می شود تلویزیون های OLED  گران باشند و به عنوان یک فناوری برتر تلویزیون  درجه یک ظاهر شوند.
 
تیم QLED: 
 
سامسونگ به دلیل پایین بودن بازده تولید ، تلاش های خود برای ساخت تلویزیون های OLED را در سال 2014 متوقف کرد و فقط در سال 2017 دوباره صحبت از QLED را آغاز کرد. اکنون با مشارکت چند شرکت  سعی در رایج کردن این فناوری کرده است. اگرچه مارک های QLED کمتر هستند ، اما به سرعت فراگیر می شوند. سامسونگ ، Hisense و TCL در سال 2017 به منظور پیشبرد توسعه QLED - و تغییر مجموعه های بیشتر QLED در بزرگترین بازار تلویزیون جهان ، چین ، در زیر اتحادیه QLED با هم پیمان همکاری امضا کردند.
OLED و QLED: کدام برای گیمرها مناسب است؟
 
اگر به بازی در تلویزیون علاقه مند هستید شما را ترغیب می کنیم به معیارهای مختلفی نسبت به OLED و QLED توجه کنید.
 
با آمدن PS5 و Xbox Series X ، ممکن است بخواهید با مجموعه ای که دارای پورت های HDMI 2.1 است و می تواند ویدیوی 8K را از کنسول ها ( با سرعت 60 هرتز) و همچنین فیلم های 4K با سرعت 120Hz پخش کند به روز شوید. مطمئناً ، مجموعه های OLED برای دستیابی به تضاد طبیعی بهترین گزینه خواهند بود و کمک می کند تا بازی های سینمایی - چه افق های بین قاره ای Halo Infinite یا جنگل های سرسبز در Shadow of the Tomb Raider - واقعاً نفس گیر به نظر برسند. تلویزیون های OLED ال جی با Nvidia G-Sync برای کمک به هموار سازی گیم پلی روی صفحه نمایش همراه هستند.
با این حال ، QLED ها بسیار روشن تر به نظر می رسند ، و ممکن است برای دید عملی در بازی هایی که بازی می کنید بهتر باشد و محیط ها و اشیاء بازی را  وضوح  ترسیم کند. این ممکن است به آنچه شما بازی می کنید بستگی داشته باشد .
 
 
 
 
 
آیا باید یک تلویزیون QLED یا تلویزیون OLED بخرم؟ 
 
اگر به دنبال تلویزیون 55 اینچی با کیفیت بالا هستید ، یک تلویزیون OLED بخرید ، زیرا هر دو فناوری تقریباً در این  اندازه قیمت مشابه دارند. اما اگر چیز دیگری در ذهن دارید ،اندازه صفحه نمایش کوچکتر و یا بودجه کمتری برای خرید تلویزیون دارید کمی  پیچیده ترمی شود. از آنجا که نمایشگرهای الجی اکثرا OLED  و سامسونگ همه QLED  می باشند ، ممکن است فکر کنید که می توان نتیجه گیری های بزرگی را در مورد اینکه کدام فناوری برای بازی  بهتر است و کدام برای فیلم آن را تهیه کنید اما این طور نیست. مانند سایر محصولات الکترونیکی مصرفی ، بستگی به  میزان هزینه شما و انتخاب برند تلویزیون دارد.شما شاید طرفدار برند سامسونگ باشید و یا ست وسایل منزلتان کلا الجی باشد پس برند دلخواه خود را انتخاب می کنید .
 
 
 
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
وبسایت:
نظر:
Captcha